Principia

Rozhovor s básnířkou Mil

14. února 2011 v 10:52 | Berenika

Dnes tu pro vás mám rozhovor s výbornou básnířkou Mil z blogu http://mil01.blog.cz/
Logo - Mil

Ukázka z díla - Básnířka Atyiya

9. února 2011 v 18:37 | Berenika
A další doteď utajená část Principia. Jako přestávku mezi rozhovory si dáme ,,Ukázku z díla" poprvé od Atyiy - http://atyiya.blog.cz

Ticho je němý společník.
Kdo ho nemá rád?
***

Jak mluví tichoKdyž jsem sama,

slýchám ho.

Ne snad tlukot mého srdce,

jenž tepe silně, prudce.
Ne snad temné hřmění
v kopcích v dáli po setmění.

Rozhovor se spisovatelkou Dark Angel - Slash

2. února 2011 v 15:14 | Berenika
Dnes mi na otázky odpovídala Dark Angel z blogu http://nostalgia.blog.cz/  
Rozhovor jsme věnovali Slashi, kteří píše naprosto bravurně viz. ukázka pod rozhovorem. Upozorňuji jen, že dodatek (+18) tam není pro nic za nic. Pokuste se na tento věk alespoň tvářit stejně jako já.

1.) Nejsložitější otázkou začneme. XD To jen pro ty, kteří zatím nevědí, co slash vůbec je. Co bys odpověděla, kdyby se tě na to zeptal naprosto neznámý člověk?
Pokud bych měla slash popsat tak, jak se má, vzala bych to odborně :-) Slash je literární žánr nejčastěji užívaný v povídkách a fanfiction. Jedná se zejména o literární (ale i grafickou) tvorbu s homosexuální tematikou, přičemž slash označuje pár mužského pohlaví a femslash pár ženského pohlaví. Anglické slovo "slash" znamená v překladu (mimo jiné) lomítko - a právě lomítky se v úvodech k povídkám označuje, že dvě postavy mají k sobě vztah (např. Sirius Black/Remus Lupin).

Rozhovor s básnířkou Dragitou

25. ledna 2011 v 15:03 | Berenika
V historicky prvním rozhovoru této rubriky mi na dotazy odpovídala skvělá básnířka Dragita.
Snílek, který k nám patří spolu s blogem http://dragg.blog.cz/

1. ukázka:

  Den za dnem

Den za dnem kolem mě chodíváš
Den za dnem na mě hledíváš
Den za dnem ptám se já
Proč musím být tak stydlivá

Den za dnem potkávám tě

Den za dnem utápím se v samotě
Den za dnem chvěji se
Co když na rohu objevíš se?

Dragita

Básnické figury od Lenny - druhá část

19. ledna 2011 v 15:25


Asyndeton je název pro hromadění veršů bez spojek. Cílem figury je těsnější spojení prvků básně, zrychlení děje a zvýšení naléhavosti sdělení. Vyvolání představ, které se hrnou jedna za druhou... Tentokrát použiju příklad z prózy, kde tato figura obzvlášť vyniká:

"Namydlená, celá ležím v pěně, mydlím se a ani o tom nevím, myslím a vzpomínám na obrazy ležící v hlubině času, obrazy stále se vracející, zjasňující se, doplňující se, jsem šestiletou dívenkou s rozpuštěnými vlasy, na temeni hlavy ty vlasy jen zachycené modrými mašličkami... je nedělní poledne a procházím se náměstíčkem, otevřenými okny vlají záclony, ozývá se cinkot příborů a talířů, průvan táhne vůni jídel, včera mi tatínek koupil námořnické šaty a deštník, stojím před kašnou..." (Bohumil Hrabal)

Básnické figury od Lenny - První část

16. ledna 2011 v 18:06


LENNY


Poezie, to nejsou jenom rýmy. Je to hra se zvuky, slovy a významy slov. Některé jevy a způsoby, jak dodat poezii originalitu, atmosféru a malebnost, jsou známé jako FIGURY. Jde o zvláštní spojení hlásek a slov nebo o změnu stylistiky a cílem je dosažení co největšího estetického účinku jazyka. Představím tu několik základních a přiložím ukázky. Pokud se vám figury zalíbí, můžete si je zkusit vyhledat u vašich oblíbených básníků, nebo se inspirovat a sepsat něco krátkého a poetického sami. Link na svoje dílka můžete nechat pod článkem.

Principia [ÚVODNÍ ČLÁNEK]

30. prosince 2010 v 18:10 | Berenika
Principia je rubrika pro všechny, kteří si oblíbili psaní.
Najdete v ní ukázky z delších děl, povídky nebo novely těch, kteří si přejí být spisovateli a sonety, limeriky i volné verše našich mladých básníků, kteří by jednou rádi viděli své básně v knižní podobě. Mimo jiné občas bývají zveřejněny rozhovory s těmito autory. Objevit se ale můžou také návody, jak psát nebo popisy jednotlivých žánrů pro prózu či figur pro poezii. Zkrátka cokoli, co má něco společného s písmenky, slovy a větami zapsanými do srdce Snílků.

BÁSNĚNÁVODYOSTATNÍPOVÍDKYROZHOVORYUKÁZKY Z DÍLA

- Mil


* Některé názvy bylo třeba zkrátit, aby se vešly do tabulky
** Autory zveřejněných děl naleznete po kliknutí v celých článcích

Své články nám můžete posílat na e-amil Klub.snilku@email.cz, do předmětu zadejte "Principia."

Těším se na vaše příspěvky,
Berenika, správkyně Principia
.


Poznámka, březen 2016: Aktuální správkyní Principie je Dragilia, článek jsme však z úcty ponechali v původním znění ;)
 
 

Reklama