Principia

Dům od Telenty

14. května 2013 v 0:01

Na zásek se musí chytře

7. května 2013 v 0:01 | Maglaiz

Ukázka z díla - Annika

2. května 2013 v 8:41

Ukázka z díla Aidrien Assagir

27. ledna 2013 v 17:00

Pouliční lampa od Antanie

26. července 2011 v 13:10 | Berenika a Antanie
Po dlouhé době máme v Principiu další dílko. Tentokrát od Antanie z blogu originaldream.blog.cz
Doufám, že se vám bude líbit stejně jako mě.

Jedno malé město. Jedna obyčejná ulice. Jeden starý dům. Jedna starobylá lampa stojící na chodníku před ním. Lampa, která se každý den, přesně s úderem šesté rozsvícela. Nikdo nevěděl, že tahle lampa je jiná, než ostatní.

Monica Otmili - O "nakažené" okurce ze Španěl

23. června 2011 v 18:49 | Berenika
Literární soutěž, kterou jsme pro vás připravili se blíží ke konci a na e-mailu už máme skvělý scénář, který jí nasadil celkem vysokou laťku. Pro ty, kteří už zapomněli zopakuji, že soutěž končí už 27.6. a já doufám, že ještě pár příspěvků mi dojde. Pravidla soutěže najdete zde.

Ale již k dnešnímu příspěvku.
Máme tu "pohádkový" příběh, který nám poslala Monica Otmili z blogu http://me-for-all.blog.cz/.

O "nakažené" okurce ze Španěl

Španělsko, to jest krásná krajina. Skoro po celý rok je tam teplo, je tam moře, lidé nejsou tolik ve spěchu, mají pravidelné siesty a všemu se tam daří.
Kousek od Valencie, více do vnitrozemí, žil zemědělec Juan José Fernandéz se svojí rodinou. Měl manželku Ameliu a tři děti - Carmen, Martu a Miguela. Zatímco děti chodily pilně do školy a nosily samé jedničky, rodiče pracovali na svých velkých polích. Jejich zdrojem obživy bylo pěstování pomerančů, rajčat a okurek. A okurky měli lidé ze všeho nejradši. Juan José byl rád, protože ty jeho patřily mezi ty nejlepší, získal už řadu ocenění a jeho okurky byly vyhlášené i v Německu, Česku, na Slovensku a také v Anglii.Když tu se jeden týden stalo něco, co by nikdo nečekal.

Představuje se vám Lanevra

24. května 2011 v 16:18 | Lanevra a Berenika
Povídek do Principia příliš nechodí a já mám v e-mailové schránce, ve složce pro tuto rubriku, příspěvky až na jeden označené jako "zveřejněné" Tedy zeleně. Za tenhle článek děkujte Lanevře. Doteď se tu podobný neobjevil, ale věřím, že na spoustu z uvedených odkazů rádi kliknete. Je to zajímavé čtení.

Ave,
nemohu říct, že bych psala nějakým neobvyklým stylem (klasika, třetí osoba, minulý čas) nebo nějak extrémně zajímavě, přesto bych se nějak ráda zapojila. Jediné, co je u mě tak nějak zajímavé je, že se věnuji u nás neprobádaným fanfiction fandomům. A v nich případně i netradičním párům.

Rozhovor s Nel-ly a Venom*

9. května 2011 v 12:26 | Berenika, Nel-ly a Venom
Dnes je tu zvláštní rozhovor... Musíte si na něj udělat názor samy a snažit se nevnímat to, jak se vymyká normálu. Pro mě je to nejlepší rozhovor jaký jsem zatím dělala. XD

První otázka pro Nel-ly
1. Začínáme zákeřnou otázkou. Proč jsi začala psát fan fiction?

Venom
Já fan fiction nepíšu :D

Nel-ly
‎"Otázka pro Nel-ly" =P
No, na fanfiction jsem narazila omylem a otevřelo mi to nový, rozšířený, svět Harryho Pottera a mě se to začalo líbit, jenže mě vždy napadlo něco navíc, co bych dodala..., a nebo prostě jiný konec příběhu, jeho další rozšíření - jak jsem si to domýšlela u většiny příběhů, které mě zaujaly. A Harry byl pro mě srdcovka, tak jsem to zkusila a ejhle… Už se vezu =)

2. Které z tvých dílek by jsi čtenářům nejvíce doporučila?

Venom
Dílek? Nejsem žádný spisovatel! :D Ale když už, tak si myslím, že by je mohly zaujmout zápisky z deníku, protože tam každý asi najde kousek sebe a takové ty běžné starosti, které máme společné. Jinak bych doporučila Paměti pana Joana, které v podstatě nepíšu já a důrazně varuji před Lady Top-InQou. Ber je prý nadšená z mého verše ve společné básni AK, já toto nadšení ovšem nesdílím.

Nel-ly
Co se mě týče - já Topinku doporučuju všemi deseti :) stále a neustále doporučuji Venom, aby jí přenechala celý blog, stala by se z ní "superstar".
Doporučit ze svých děl? Nevím, jestli jsem toho schopná… Všechno má "nejspíš" něco do sebe, ale jestli můžu pomyslným čtenářům něco doporučit: "Jdětě v rozcestnících odzadu, to co je na hoře je nejstarší a povětšinou příšerný - přesto to mám ráda."

Kdo se nebojí, nesmí do lesa od Daletth

22. dubna 2011 v 16:16

Již delší dobu mám v e-mailu tohle dílko, které rozhodně stojí za zveřejnění.
Příjemné počtení a nezapomeňte mi posílat svá literární dílka. Můžete k nim přiložit svou fotografii
nebo podobný medailonek, jaký zaslala Daletth.

Něco o Daletth

Autorka fantasy příběhů z několika rozličných světů, které sama stvořila a v nichž se můžeme setkat s více či méně známými a používanými postavami. Psaní se věnuje aktivně zhruba sedm let a všechna její dílka najdete pod stálou přezdívkou Daletth.
Na jejích stránkách, které jsou v chodu necelé dva roky, je souhrn veškeré její dosavadní tvorby. Najdete tam povídky z kategorie městské fantasy, hrdinské fantasy, romanticko-politicky laděný román nebo povídkovou sbírku s dnes poměrně oblíbenými protagonisty v podobě démonů a andělů. V poslední době je její tvorba trochu temněji laděná a zabývá se především nekromanty, černokněžníky a minotaury. Ti se vyskytují například v románu "Nevěsta císařství" nebo v novele "Mrtvá čarodějka".
Povídka "Kdo se nebojí, nesmí do lesa" patří mezi jedny z novějších děl. Není zařazena do žádného konkrétního světa a autorka by k ní chtěla říci jen jedno: "Povídka nebyla psána se záměrem stvořit hororový příběh, tak ji prosím nehodnoťte podle hororových měřítek…, jinak přeji příjemné počtení."

Odkazy na všechna zmiňovaná dílka:

Ukázka

Dnes večer, anděli, nezabíjej

11. dubna 2011 v 14:17 | Berenika & Sussanah

Navždy od Majdy

6. dubna 2011 v 15:04
Dnes tu je básničku od Majdy, kterou najdete na blogu http://okenko-do-me-hlavy.blog.cz/

Navždy

Pojď a dej mi ruku tvojí,
ukážu ti nový svět.
Půjdem tam,kde voní chvojí.
Tam dostaneš odpověď.

Hudba čtyř ročních období od Temnářky

30. března 2011 v 11:57
Dnešní, již slibovaný příspěvek, nám poslala Tereza Matoušková alias Temnářka. Věřím, že jím budete stejně okouzleni jako já.


Hudba čtyř ročních období aneb Orfeus
JARO
Na listy sněženek budu ti verše psát
inkoustem z ospalků mrazivého rána,
pod kabát schovám si misku s medem,
hrdličce uloupím vábivý hlas.
Leč zpívat ti budu tichounce,
vždyť březňáci ještě spí.

Rozhovor s povídkářkou Le file Ash

20. března 2011 v 12:42
Dnes je tu už dlouho slíbený rozhovor s Le file Ash.

Arnošt Lustig a Dragell

13. března 2011 v 11:40
Tentokrát tu máme opravdu zajímavost od Dragell z blogů koutek.ic.cz a in-my-own.blog.cz
Přečtěte si samy. Věřím, že všichni tohoto pána známe nebo alespoň některá jeho díla.


S panem Arnoštem Lustigem jsem se setkala při předávání cen v literární soutěži Cena Maxe Broda 2010. Já se bohužel neumístila, ale mé dílo bylo mezi těmi lepšími, a tak jsem byla pozvaná.
Jsem překvapená, že někdo, kdo si prošel tolika krutostmi, bude ve stáří tak čilý, plný života a užívá si přítomnosti žen. Musí to být velmi silný člověk a já jej velmi obdivuji. S panem Lustigem jsem si i trošku popovídala i zažertovala.

Hřbitovní kvítí od povídkářky CC

11. března 2011 v 11:33
Z blogu http://clarisekks.blog.cz nám svůj příspěvek poslala CC.

Sám od básnířky Aleee

7. března 2011 v 7:00
Další příspěvek do Principia zaslala Aleee z blogu http://aleee.blog.cz...
"Nejsem básnířka a nechci se v tomhle poměřovat s jinými snílky, přesto mám na blogu pár svých dílek, u kterých si troufnu říct, že by bylo škoda, aby zapadla. Volím svou rok a půl starou básničku, již bych vám ráda ukázala. Ani dnes bych v ní nezměnila ani slovo, a to je u mě co říct. Budu ráda za jakýkoliv názor. Přece jenom se spíše orientuji v odborných (žurnalistických) žánrech a básnění není moje silná stránka."
Sám

Sedím sám a smutno je mi
tma obestupuje mou tvář
sedím sám a nad stráněmi
zřím měsíční bílou zář.

Sedím sám a cítím chlad
zvedá se vítr, měsíc zachází
sedím sám a byl jsem rád
na světě, věřte, mí drazí.

Sedím sám a nevnímám
jak nohy slábnou, klesají
sedím sám a oči upírám
k nebi a hvězdám potají.

Sedím sám a zdá se mi
že nikdy už nespatřím svět
sedím sám a v dálce hřmí
i slavík nad hlavou chce mi pět.

Sedím sám a tmou obklopen
cítím jak tělo ovládá třas
sedím sám a slyším jen
z úst pokradmu linoucí se hlas.

Sedím sám a loučím se, světe!
oči já zavírám s lehkostí
sedím sám a netruchlete
já žil jsem přec s radostí!

A ještě jsem si nedokázala odpustit možnost prolézt Aleee blog.
A co si tedy můžete ještě přečíst?
Povídky a básně
A další...

Zaujal Vás článek? Pak mi také napište na e-mail klub.snilku@email.cz a pošlete mi nějaké své dílko. Může to být povídání o oblíbeném žánru, můžete mě upozornit na některá svá dílka a já s Vámi napíšu rozhovor nebo Váš příspěvek zveřejním zde, na stránkách klubu. Teď se můžete těšit na další rozhovory. Budu tu jeden s Le fille Ash.

Jak by měl vypadat scénář od Fantaghiry

28. února 2011 v 7:00

Drama je takový docela opomíjený literární druh. Když už v dnešní době někdo něco píše, tak je to buď poezie nebo próza. Já osobně na dramatech oceňuji to, že nemusím nijak řešit popisy a další věci - bohatě si vystačím s monologem nebo dialogem. Pokud by se našel někdo, kdo by si chtěl nějaké to drama zkusit napsat, tak tady je návod, jak by měl vypadat scénář. Netvrdím, že je to jediná správná verze.

Rozhovor s návrhářkou Lady-Dariel

18. února 2011 v 14:52 | Berenika
Máme tu slibovaný rozhovor s Lady-Dariel - Lady-dariel.blog.cz
Banner - Principia (úzký)

Rozhovor s básnířkou Mil

14. února 2011 v 10:52 | Berenika

Dnes tu pro vás mám rozhovor s výbornou básnířkou Mil z blogu http://mil01.blog.cz/
Logo - Mil

Ukázka z díla - Básnířka Atyiya

9. února 2011 v 18:37 | Berenika
A další doteď utajená část Principia. Jako přestávku mezi rozhovory si dáme ,,Ukázku z díla" poprvé od Atyiy - http://atyiya.blog.cz

Ticho je němý společník.
Kdo ho nemá rád?
***

Jak mluví tichoKdyž jsem sama,

slýchám ho.

Ne snad tlukot mého srdce,

jenž tepe silně, prudce.
Ne snad temné hřmění
v kopcích v dáli po setmění.
 
 

Reklama