Principia

Principia - Dvanáctá dračí výprava

30. června 2015 v 14:42 | Dragilia
Zdravím Snílstvo!

Doufám, že se vám v teplém počasí nezavařují závity a užíváte zaslouženého odpočinku. Nebo se alespoň příliš nehoníte, abyste si nepřivodili uhřátí.
Poslední úterý v měsíci zaklepalo na dveře a tak je na čase vás pozvat do chladivých hlubin knihovny. Copak si na Vás připravili naši dračí lokální oteplovači?

Minulá hádanka nebyla lehká. Přesto se však našli odvážlivci, kteří se do ní nejen s vervou pustili, ale dokonce ji statečně udolali. Fanfáry za odhalení spisovatelky znějí pro:

Anniku, Holoubka, Zdeňku a Teu

a hosta Fredyho Krugera

Bonusové vajíčko, jehož vyšší smysl v universu je stále předmětem dohadů, se podařilo ukořistit dvěma nebojácným Snílkám. Velkou gratulaci si tedy zaslouží:

Holoubek a Tea

V minulém měsíci jsme však řešili i resty z předminula - konkrétněútěk Lovisy z odpovědi Marji Virtanen. Opět se k mé radosti ukázalo, že Snílci jsou národem přejícím a shovívavým. V anketě jste jednomyslně rozhodli, že v takovém případě je příhodné kapánek přimhouřit oko. Zpožděná salva tedy zní pro:

Marju Virtanen

Principia - Jedenáctá dračí výprava

26. května 2015 v 17:44 | Dragilia
Zdravím Snílkové,

dnes jsem chtěla být i na své poměry nebývale stručná. Proč? Však vy jistě víte. Sami máte praděpodobně práce nad hlavu. Ale i tak doufám, že si alespoň po splnění všech povinností najdete čas na dračí hádanku. Dnes - jak bylo slibováno - extrémně vypečenou.


S vyhodnocením minulé hádanky mám trochu potíž. Bez jakýchkoli pochyb si svou famfáru zaslouží:

Annika, Tea, Holoubek, Zdeňka M. a KayW


Jedna odpověď mi však dělá těžkou hlavu. Marja Virtanen objevila jméno Lasse i v příběhu "Já ještě nechci jít spát", ale v jejím výčtu chybí knižní umístění Lovisy - matky Ronji. Takže jí, přestože vyjmenovala čtyři knížky, jedna v důsledku chybí. Musím se však přiznat, že jsem "Já ještě nechci jít spát" nečetla. Neschovává se tedy nějaká Lovisa i tam?

Pokud ano, dejte mi prosím vědět. Co ale teď s tím? Nechám asi i tentokrát rozhodnout hlas lidu. Na konci článku najdete anketu, ve které dáte najevo, jestli zamhouříme očka a uznáme i tuto odpověď.

Je však na čase přistoupit k rozdávání dračích vajíček limitované série. Určené jen pro tři nejrychlejší. Zasloužily si ho:

Marja Virtanen, Tea a Zdeňka M.


A aby těch dilemat nebylo málo, přichází jedno i zde. V nápovědném textu se mluvilo o charitativním ocenění a o ceně za litaraturu. Očekávala jsem tedy, že v odpovědi na "jména obou získaných ocenění" mi v komentářích přistanou názvy právě těchto dvou. Což již ocenění Snílkové splnili.

Co ale dělat s Holoubkem? Ta byla dokonce rychlejší než Zdeňka, ale... Vyjmenovala dvě ceny literární. Což ale nejednoznačnému zadání otázky také odpovídalo. Mno, protože zde jsem se dostala do úzkých sama - omezením počtu výherců - budu se s tím muset sama i vypořádat. Udělením čtvrtého vajíčka. Trubadúři, dujte pro:

Holoubka

Principia - Desátá dračí výprava

28. dubna 2015 v 5:00 | Dragilia
Zdravím veškeré Snílstvo!
Jakpak jste se měli? Odpočinuli jste se za ten měsíc a jste připraveni opět testovat svou nehořlavost? Knihovny slečny Principiae opět otevírají své brány. A dráčci se už na nové odvážlivce těší.
Jak se zdá, minulá hádanka byla velmi těžká. Nebo je to snad slunečnějším počasím? Tak či onak, mozkové závity přehřívala minule jen hrstka Snílků. Všichni však úspěšně. Trubadúři, sólo pro:

Daletth, Marju Virtanen a Maglaiz

Principia - Devátá dračí výprava

31. března 2015 v 5:00 | Dragilia
Aktivní Snílstvo,
přichází opět čas zabořit hlavu mezi regály a ukázat těm malým šupinatým poťouchlíkům zač je toho loket. Rozlehlé knihovny Principie čekají jen na Vás!


Minule jsme se ponořili do vod severské krimi a jak se zdá, jejich chladné proudy vám převelice svědčí. Svého dráčka si tak odnáší všichni, kteří se odvážili k pokusu ztéci jejich obranu. Fanfáry zní pro:

Zdeňku M., Holoubka, Aerosol, Daletth a Teu


Ale tím s rozdáváním ještě nekončíme. Ve hře bylo totiž ještě dračí vajíčko. A kdo že si rozšířil chov i nevylíhnutým mláďátkem? I v tomto směru se Vám dařilo. Gratulace pro úspěšné chovatele tedy putuje k:

Zdeňce M., Holoubkovi, Aerosol a Tee


Principia - Osmá dračí výprava

24. února 2015 v 5:00 | Dragilia a Marja Virtanen
Vítám veškeré (ne)hořlavé Snílstvo,
na scénu totiž opět přicházejí draci. Ty, Vám již jistě dobře známé, šupinaté potvůrky s útočnou povahou a ještě záludnějšími indiciemi. Jste připraveni? Bude to lítat!

Tentokrát se ukázalo, jak neočekávaně může být položena druhá otázka. Její formulace bohužel nachytala mnoho pasažerů naší vzducholodi - dotaz na povolání manžela dané dámy se totiž týkal její nejznámější postavy, nikoli autorky samotné.
Přesto se však našli tací, které ani tato skutečnost nezastavila v cestě za správnými odpověďmi. Fanfáry tak zní pro:

Holoubka, Zdeňku M. a Daletth


Ani ostatní však nemusí věšet hlavy. Nový měsíc přináší nové nápovědi a tentokrát i možnost získat bonusové vajíčko.

Principia - Sedmá dračí výprava

27. ledna 2015 v 8:00 | Dragilia a m.Phoenix
Zdravím všechny Snílky,
přichází opět dlouho očekávané datum. Knihovna otevírá svou bránu pro další skupinku dobrodruhů. Dračí oheň je již jistě připraven. Jestli k tomu, aby nadělal pár živoucích briket, nebo proměnil cukr v ještě sladší karamel, je pak na vás. :-)
Prosincové indicie přinesly zaslouženou odměnu většině z vás. Sešlo se hned pět úspěšných oddračitelů. A všichni zároveň dokázali získat i bonusové vajíčko. Dvojité fanfáry tedy znějí pro:

Marju Virtanen, Daletth, Holoubka, Anniku a m.

Principia - Šestá dračí výprava

30. prosince 2014 v 11:57 | Dragilia
Velevážené Snílstvo,
ač čas obvyklý pro novou dračí výpravu již pominul, rozhodně to neznamená, že by putování končilo! Ó né, to jen knihovnice tentokrát nevstávala před úsvitem. Tak už konec zbytečných řečí. Další porce indicií je tady!


Snílků se i tentokrát zapojil slušný počet. Rozlousknout oříšek přichystaný Charlie se však bohužel nepodařilo každému.

Celou sérii - tedy jméno autora i všechna zmiňovaná díla - odhalil Snílek jediný, dvě díla (a tedy dostatek pro oddračení) se pak podařilo ulovit dalším dvěma Snílkům. Ovace patří:

M., Holoubkovi a Tee


Ostatní však nemusí věšet hlavu. Neb i u nich to bylo velice těsné...

Principia - Můj poslední den na této škole (Tea)

2. prosince 2014 v 5:54 | Dragilia
Milí Snílkové,
nadešel čas, abych se kála. Pro svou zaneprázdněnost a roztržitost jsem Vás připravila o možnost si dopřát tento příběh o mnoho dní dříve.
Má omluva tedy patří nejen Tee jako autorce, ale i Vám všem.
Doufám, že za trest nebudu předhozena nezkroceným dračím hejnům (kterých je v knihovně stále dostatek) ale že nade mnou bude, pro tentokrát, přimhouřeno ctěné oko kormidelníkovo.
Je však už na čase, abych přestala žvanit a předstvila Vám dnešní přírůstek do knihoven slečny Principiae.
Díky němu se ocitáme mezi stránkami deníku. Čas pokledně plyne kolem nás a nechává nehlédnout do mysli i života hlavní hrdinky.
Kam nás ale jeho vody vlastně zanesou?

Principia - Pátá dračí výprava

25. listopadu 2014 v 5:00 | Dragilia a Charlie
Velevážené Snílstvo,
přišel čas na další výpravu do hlubin zaprášených regálů a bitevního pole z papíru! Jste připraveni?
Posledního putování za knižním tajemstvím se zúčastnilo šest Snílků. A žádný z nich neodejde s prázdnou! Dnešní slavobrány tedy patří:

Marje Virtanen, Holoubkovi, m., Charlie, Daletth a Tee.


Krom toho se ukázalo, že Snílci jsou národ přejícný a shovívavý. :-) A proto i přes malé zaškobrtnutí m. právem náleží i bonusové vajíčko z minulého kola.

Principia - Čtvrtá dračí výprava

28. října 2014 v 8:00 | Dragilia
Zdravím veškeré Snílstvo,
měsíc nám utekl jako voda a knihovna se opět hlásí o slovo. Těšíte se?
Přesto, že jsem minule nechala zvítězit svůj pud sebezáchovy, našli se Snílci, kteří si s dračí hádankou poradili. Gratulace tedy patří:

Annice, Marje Virtanen, m., Kelly (Dori) a Daletth

O drobné přehlédnutí pak drak ulétl Charlie, protože sice poznala hledanou autorku, nenapsala k ní však žádné z úspěšných děl.

Tentokrát ale rozdělování nekončí. Přislíbila jsem, že bonusové dračí vajíčko získají ti, kdo správně odhalí všechny její mezinárodní úspěchy. To dokázaly:

Marja Virtanen, Kelly (Dori) a Daletth

S m. jsem pak na vážkách. Vyjmenovala totiž čtyři z pěti knih. Utekl jí jen jeden díl trilogie... Stačí to k uznání dračího vajíčka? O tom prosím rozhodněte sami pod článkem.

Principia - Třetí dračí výprava

30. září 2014 v 8:00 | Dragilia
Vážené Snílstvo,
poslední úterý v měsíci s sebou přináší další porci dračích indicií. Jste připraveni? Doufám, že ano, protože tentokrát to bude výjimečně zapeklité.
Zima je totiž ještě daleko a tak jsem neodolala pokušení si ušetřit pár spálenin. Proto jsem si tentokrát vybrala hnízdo, které nekladlo tolik odporu...
Teď je však čas na vyhodnocení minulého klání. Do hustého dýmu se vydalo hned sedm Snílků. A všichni s úspěchem. Gratulace patří:

Marje Virtanen, Anne Eyre, Maglaiz, Holoubkovi, Annice, Charlie a Daletth

Principia - Síla duše (Dragita)

23. září 2014 v 7:00 | Dragilia
Zdravím veškeré Snílstvo!
Možná se vám zdá, že slečna Principia tento měsíc opustila své komnaty nečekaně brzy. Není se však čemu divit. Ze zajetí měkkých podušek a polštářů ji vylákal medailonek nadějné snílčí autorky.

Dragita nám dnes, kromě představení své osoby, dá nahlédnout i do fantasy trilogie Síla duše, který se odehrává se ve světě bytostí zvaných ještěři. Právě pro tento příběh se momentálně snaží sehnat vhodného nakladatele.
Tak co, budeme jí držet palce?

Principia - Druhá dračí výprava

26. srpna 2014 v 13:13 | Dragilia
Zdravím aktivní i relaxující Snílstvo!
Měsíc nám utekl jako voda a přichází tedy další výprava za dračími indiciemi! :-) Těšíte se, jak si potrápíte mozkové závity?
Naše minulé pátrání dopadlo celkem úspěšně. Snaha všech čtyři Snílků, kteří se pokusili odhalit dračí tajemství, byla korunována úspěchem. Pogratulujme tedy:

Anne Eyre, m. Phoenix, Daletth a Maglaiz


A kdo se to vlastně skrýval za indiciemi? Jacob a Wilhelm, alias bratři Grimmové! Sběratelé pohádek, díky nimž jsme jako malí mohli slýchat Sněhurku, Popelku, Jeníčka a Mařenku... A určitě si (minimálně s pomocí strýčka Googla) vzpomenete i na spoustu dalších. :-)

Toto dračí hnízdo tedy již nevykazuje žádné nebezpečí pro návštěvníky knihovny, neboť ti jim dokázali, že dokážou ocenit jejich oblíbené autory.

Nemusíte se tedy, Snílci, bát, že by se tihle drobečkové náhle ocitli bez domova. Ve chvíli, kdy přestali útočit na cokoli, co se hýbalo, už jejich přítomnost nikomu a ničemu nevadí. :-) K otázce dračí adopce, která zazněla v souvislosti s minulou výpravou, tak mohu pouze říci: Budou-li k Vám chtít, proč ne? :-)

Principia - Bručení pod fousy (Maglaiz)

5. srpna 2014 v 8:00 | Dragilia a Maglaiz
Zdravím Snílci!
Tentokrát si dopřejeme v honbě za ohnivými kuličkami malou přestávku. Do oddračené části knihovny totiž přibude další spis. Svým tématem jistě zaujme všechna psavá stvoření.
Komu by se také nechtělo nakukovat "do kuchyně" někoho jiného?

Principia - První dračí výprava

29. července 2014 v 13:13 | Dragilia
Vážené Snílstvo,
první výprava do hlubin regálů je za mnou! Neobešla se sice bez popálenin a ožehnutého obočí, ale mám to! Přináším Vám tedy první snůšku nápověd. (A jen doufám, že Panthenol funguje i na dračí oheň. :-) )

Dalo by se říci, že můj první pokus ztéci dračí hnízdo byl úspěšný. Musím se Vám však přiznat, že takové tvrzení by bylo dosti nadnesené. Ne, že bych se vrátila snad s prázdnou. (To ne!) Ale rozhodně se mi nepodařilo "ulovit" toliko informací, kolik bych si přála. Úkol jsem tedy splnila. Ale jen napůl.

Principia - Knihovna volá o pomoc

22. července 2014 v 13:13 | Dragilia
Vážené Snílstvo,
jelikož jsme již dlouho nepodnikli výpravu do luhů a hájů Vašich výtvorů (Jaké že vlastně posílat?), rozhodla jsem se trochu rozvířit vody sama. (Nemusíte se však obávati, že bych Vás týden co týden "oblažovala" vlastními verši či prózou. Mám totiž jiný nápad.)
Principia, jak známo, jest primárně království literatury a všeho s ní spojené. Nekonečné knihovny však byly napadeny vetřelci z rodu Nezájmu a Zapomnění. Jako odpovědná knihovnice jsem se je pokusila vymýtit, ale... Přiznávám, přepočítala jsem se.

Ale kdo mohl tušit, že se dráčci, po odlovení všech neřádů,
vrhnou i na literaturu samotnou?

Musím tedy požádat o pomoc Vás, Snílky.

Principia - Co přichází potom

10. června 2014 v 8:00 | Dragilia
Chuchvalce prachu už sbíraly síly na odvetu.
Avšak ve chvíli, kdy už byly připraveny vyrazit, je smetla další vlna.
To M. Phoenix přinášela slečně Principii svou povídku.

Dnes nás cesty zavedou do výsostných vod královny Prózy. S jejím laskavým dovolením se tak můžeme ponořit do nezměrných hlubin moře Příběhů i prozkumat Lyricko-epické pobřeží.

Všem poutníkům zdar!

Principia - (Rozporu)plnost (po)citů

3. června 2014 v 8:00 | Dragilia
Už to vypadalo, že chuchvalce prachu lapí knihovnici.
Že ji donutí tančit ve svých vířivých kruzích...
Když tu náhle klapla západka a rozlétly se dveře.
Chomáče zděšeně prchaly do odlehlých koutů.
Vešla návštěvnice - V. -
a dokonce s básní v ruce!

Tentokrát naše smysly omámí vůně krajů Lyričnosti,
ponoříme se do hlubin jezera Citu
a pak se vynoříme.

Ale kde?

Principia - Nočný Splín

29. dubna 2014 v 5:00 | Dragilia
Už se v knihovně téměř začínal usazovat prach, když ho náhle rozvířila další návštěvnice.
Tou nebojácnou duší se ukázala býti Elizabeth.
A co víc - přinesla s sebou ukázku svého umění.

Vypravíme se s ní do říše Poezie. Konkrétně na rozhraní kraje Volných veršů a Smutných básní.

Tak co, těšíte se?

Principia - Žlutá jest barva naše?

15. dubna 2014 v 5:55 | Dragilia
Máme tu první odvážnou duši, která se vydala mezi nekonečné knižní regály - Maglaiz.
Nezalekla se šustění stránek, ani hrozivého klapání pevné vazby.
A tak si dnes můžeme přečíst její příspěvěk.


Maglaiz s námi zavítala do tajemných vod symbolismu. Pro mnohé to bývají velmi nebezpečná a zrádná místa. V doprovodu zkušeného lodivoda však nemusíme mít strach. Proto se rovnou pusťme do významů žluté barvy.

Jak se z barvy králů vlastně stalo označení malomocných?
 
 

Reklama