Principia

Principia - Dvacátá druhá dračí výprava

26. dubna 2016 v 20:00 | Dragilia
Zdravím Snílkové,

vyhlížíte už netrpělivě další indicie? Nebojte - vaše zvědavost bude vbrzku ukojena.

Nejprve je však potřeba provětrat pár dechových nástrojů. Fanfáry dnes zaznějí na třikrát. Pro:

Veruci, Vlastu a Holoubka

Principijské líhnutí - Dopis drakům (m.)

5. dubna 2016 v 5:00 | M. a Dragilia
Drazí Snílkové,

před týdnem jsem slibovala, že vám dnes představím první příspěvek k Líhnutí. M. pojala představování autorky jako otevřený dopis drakům. Tematicky se na její blog (prý) nehodí - proto ho exkluzivně dostanete pouze zde.

Pokud byste se chtěli ucházet o dalšího dráčka z Líhnutí (dle omezené nabídky jsou k dispozici už jen dva), kreativitě se meze nekladou. Portrét? Oslavná báseň? Vše je dovoleno. Jen, když se z toho draci dozvědí o novém a zajímavém autorovi či autorce!


Ale teď už je na čase přestat povídat a svěřit slovo samotné M.

Prozatím se loučí
Dragilia

Principia - Dvacátá první dračí výprava

29. března 2016 v 5:00 | Dragilia
Zdravím Snílkové,

Měsíc se s měsícem sešel - přichází tedy dračí výprava. Dovolím si však připomenout, že nabídka z posledního článku stále ještě platí. Bonusového draka z Líhnutí si zatím vysloužila M. Phoenix (a za týden uvidíte čím). Další dva zatím na majitele čekají...
Dnes bohužel musím konstatovat, že trubadúři zůstanou bez práce. Divadelní hádanka asi byla nad snivé možnosti. Nebo na nás všechny snad leze proslulá jarní únava? Ale což, nový měsíc přináší nové možnosti. A doufám, že tentokrát nezůstanou nevyužité.

Principia - Snář (Baruschka)

22. března 2016 v 5:00 | Dragilia
Zdravím Snílkové,

tak jsem tady zase. :-) A jen díky Baruschce nemusím citovat známý film a říci vám "Nepotěšili jste mě, ani já vás nepotěším...", protože tentokrát by to byla prachsprostá lež. Něco pro vás mám.

Nové počtení. Které navíc slečnu Principii dostalo do tak příznivého rozmaru, že na chvíli opustila své perfekcionistické způsoby a pomůže vám nevyměněným kalendářem trochu zmást draky. Že nevíte o čem mluvím? Zkusím napovědět. První jarní den. Konec zimy... Nic? A co třeba Líhnutí?

Chápu, letos přišlo jaro zas o něco dříve. (A na rozdíl od pravěku nepřineslo mamuty.) Přesto mě však překvapilo, že se nenašel ani jeden Snílek, který by se odvážil pokoušet ty malé dareby z vajíček. Ale což, minulost už nězměníme. Mám pro vás však velmi exkluzivní limitovanou nabídku - první tři Snílkové, kteří přidají odkaz na svůj příspěvek k Líhnutí (pod příslušný článek, splňující pravidla) získají svého osobního draka do sbírky.

Pospěště, konkurence je velká. (A já vám dlouho náskok dávat nebudu.)

Principia - Hajného sen (Anchor)

1. března 2016 v 8:00 | Dragilia
Zdravím Snílkové,

slečna Principia vám posílá své pozdravy a spokojeně se uvelebuje do svého proutěného houpacího křesla. Její nekonečné knihovny totiž dostaly další přírůstek. A to potom bývá ve velmi povznesené náladě. Je sice kraťounký, ale to mu ani v nejmenším neubírá na výživnosti.

Nelekejte se. Přestože se jedná o popis (kdo by si tento útvar nepamatoval z hodin jazyka českého), rozhodně vás nečeká ubíjející nuda. Neboť Anchor je živoucím důkazem, že pokud dva dělají totéž, to samé z toho rozhodně nevznikne.

Chcete se zasnít?
(Schválně se na popisovaný obrázek podívejte až po přečtení. :-))

Principia - Dvacátá dračí výprava

23. února 2016 v 18:46 | Holoubek a Dragilia
Zdravím všechna snivá stvoření,

přichází na řadu už tradiční hádanky k (za/pře)hřívání mozků. Jste připraveni? Pojedeme z kopce!

Minulá hádanka byla značně zapeklitá. A jen s drobtem nápověd. Ale i tak se našly odvážné hledačky, které ji rozluštily. Fanfáry zaznějí pro:

Holoubka a Teu

Dračí rada se navíc rozhodla udělit jedno neplánované bonusové vajíčko. Obtížný rébus byl totiž v jednom případě rozlousknut dokonce ještě před přidáním dodatečné nápovědy. Vajíčko za rychlé reakce a bystrou hlavu dostává:

Holoubek

Principia - Líhnutí

16. února 2016 v 6:01 | Dragilia
Drazí Snílkové,

přichází velká chvíle! Po dlouhodobém pozorování (zaplaceném spoustou spálenin a propáleného šatstva) jsme konečně odhalili jedno z pečlivě střežených dračích tajemství. Jste zvědaví? Buďte!

Přichází totiž čas líhnutí!

Principia - Devatenáctá dračí výprava

26. ledna 2016 v 18:22 | Maglaiz a Dragilia
Drazí Snílkové,

jen kvůli pravidelnému vypouštění dračí výpravy jsem na chvíli vykoukla ze zpěněných vln zvaných zkouškové období. Proto také přicházím v tak pozdní hodinu. Doufám, že Vás mezitím chuť na indicie nepřešla. Ba naopak, dnes se máte na co těšit.


Minulou hádanku nám připravila Annika. Kdo se s ní popasoval? Pro koho budou dnes trubadúři troubiti?

Pro Bels, Vlastu, Holoubka, Charlie, Veruci a Teu

Principia - Osmnáctá dračí výprava

29. prosince 2015 v 19:29 | Annika a Dragilia
Hezké svátky přeji.

A ač čas Vánoční by sváděl k lenošení (aneb, ptáte-li se, proč knihovna vychází tak pozdě - zde je vaše odpověď :-D ), čeká nás další výprava. Těšíte se?

Minulá hádanka byla značně specifická. Nebo snad za to mohly blížící se svátky? Jedno je však jisté - svou příležitost ukořistit dalšího dráčka chytla za pačesy jediná odvážná. Potlesk pro:

M. Phoenix

Principia - Sedmnáctá dračí výprava

24. listopadu 2015 v 20:15 | Dragilia
Zdravím, Snílkové,

máte snad pocit, že tu někdo nestíhá? Ano, máte naprostou pravdu! Ale ani to mě nedonutí Vás ochudit o dračí výpravu.

Tentokrát se zadařilo všem hadačům a díky tomu uslyšíme pětinásobnou fanfáru. Vyhráváme pro:

Marju Virtanen, m., Maglaiz, Holoubka a Zdeňku M.

Principia - Šestnáctá dračí výprava

27. října 2015 v 20:16 | Dragilia
Zdravím všechny Snivé,

tentokrát nám poslední úterý v měsíci připadlo na úplněk. Takový krásný symbol jsem si nemohla nechat ujít a proto jsme čekali až do tmy... (Ne, jen jsem to včera nestihla přednastavit. Ale zní to takhle hezky, ne?)

Tak tedy vtejte! Knihovny Principiae opět otevírají své brány!

Jak se zdá, Snílci byli minulou hádankou přilákáni jako můry plamenem svíčky. A ke své radosti mohu říci, že všichni dokázali své snažení zúročit. Trubači dnes troubí desetkrát, pro:

Vlastu, Marju Virtanen, KayeW, Anniku, M., Pufflie,

Maglaiz, Holoubka, Zdeňku M. a Teu

Principia - Patnáctá dračí výprava

29. září 2015 v 7:00 | Dragilia
Zdravím Snílkové,

knihovny slečny Principie opět otevírají své brány. Neb ani venkovní ochlazení drakům neubírá na síle a jsou připraveni opět potrápit Vaše hlavičky. Jste připraveni? Pojedeme z kopce!

Minulá hádanka přilákala skutečně požehnaný počet Snílků. Deset. Třem z nich však dráček uletěl o mávnutí křídel - o prostřední jméno autorky, které zapomněli uvést. Ale o koho se jedná, odhalili všichni.

Dnes tedy bohužel budou fanfáry znít jen sedmkrát. Konkrétně pro:

Anniku, Marju Virtanen, KayW, m. Phoenix, Holoubka, Vivienne a Zdeňku M.

Principia - Čtrnáctá dračí výprava

25. srpna 2015 v 13:52 | Dragilia a Daletth
Zdravím Snílkové,

snad jste si nemysleli, že jsem na vás zapomněla? Ale kdeže. Jen se právě vyskytuji v místech, kde internet funguje jen ve chvílích, kdy se jemu chce. Takže jsem se už docela obávala, jestli vypravím Dračí knihovnu včas. Ale wi-fi mi přeje, tak toho musím využít, než si to ta mrška rozmyslí. :-)

Do červencové hádanky se pustili jen tři Snílky, ale zato se všechnyi setkaly s úspěchem. Fanfáry dnes znějí pro:

Marju Virtanen, Holoubka a Zdeňku M.

Principia - Třináctá dračí výprava

27. července 2015 v 8:00 | Dragilia
Zdravím Snílkové!

Jakpak jste se těšili? Vyhlíželi jste zprávy z Knihovny? Pak jste na správném místě!

Mám pro Vás ale malé (nepříjemné) překvapení. Vzhledem k tomu, že se momentálně nenacházím ve virtuální realitě, možná statistiky nebudou zcela souhlasit. Pokud jste si tedy na oddračování vzpomněli po 16. červenci, v tomhle článku své jmého bohužel nenajdete. Ale nevěšte hlavy! O dráčky jistě nepřijdete!

Možná i kvůli tomuto předčasnému (na)uzavírání hádanky mohu zatím představit jen jediného výherce. Takže dnes bohužel fanfáry znějí jen sólo. Pro:

Daletth

Opožděné fanfáry znějí i pro:

Aerosol, Zdeňku M. a Teu

Principia - Dvanáctá dračí výprava

30. června 2015 v 14:42 | Dragilia
Zdravím Snílstvo!

Doufám, že se vám v teplém počasí nezavařují závity a užíváte zaslouženého odpočinku. Nebo se alespoň příliš nehoníte, abyste si nepřivodili uhřátí.
Poslední úterý v měsíci zaklepalo na dveře a tak je na čase vás pozvat do chladivých hlubin knihovny. Copak si na Vás připravili naši dračí lokální oteplovači?

Minulá hádanka nebyla lehká. Přesto se však našli odvážlivci, kteří se do ní nejen s vervou pustili, ale dokonce ji statečně udolali. Fanfáry za odhalení spisovatelky znějí pro:

Anniku, Holoubka, Zdeňku a Teu

a hosta Fredyho Krugera

Bonusové vajíčko, jehož vyšší smysl v universu je stále předmětem dohadů, se podařilo ukořistit dvěma nebojácným Snílkám. Velkou gratulaci si tedy zaslouží:

Holoubek a Tea

V minulém měsíci jsme však řešili i resty z předminula - konkrétněútěk Lovisy z odpovědi Marji Virtanen. Opět se k mé radosti ukázalo, že Snílci jsou národem přejícím a shovívavým. V anketě jste jednomyslně rozhodli, že v takovém případě je příhodné kapánek přimhouřit oko. Zpožděná salva tedy zní pro:

Marju Virtanen

Principia - Jedenáctá dračí výprava

26. května 2015 v 17:44 | Dragilia
Zdravím Snílkové,

dnes jsem chtěla být i na své poměry nebývale stručná. Proč? Však vy jistě víte. Sami máte praděpodobně práce nad hlavu. Ale i tak doufám, že si alespoň po splnění všech povinností najdete čas na dračí hádanku. Dnes - jak bylo slibováno - extrémně vypečenou.


S vyhodnocením minulé hádanky mám trochu potíž. Bez jakýchkoli pochyb si svou famfáru zaslouží:

Annika, Tea, Holoubek, Zdeňka M. a KayW


Jedna odpověď mi však dělá těžkou hlavu. Marja Virtanen objevila jméno Lasse i v příběhu "Já ještě nechci jít spát", ale v jejím výčtu chybí knižní umístění Lovisy - matky Ronji. Takže jí, přestože vyjmenovala čtyři knížky, jedna v důsledku chybí. Musím se však přiznat, že jsem "Já ještě nechci jít spát" nečetla. Neschovává se tedy nějaká Lovisa i tam?

Pokud ano, dejte mi prosím vědět. Co ale teď s tím? Nechám asi i tentokrát rozhodnout hlas lidu. Na konci článku najdete anketu, ve které dáte najevo, jestli zamhouříme očka a uznáme i tuto odpověď.

Je však na čase přistoupit k rozdávání dračích vajíček limitované série. Určené jen pro tři nejrychlejší. Zasloužily si ho:

Marja Virtanen, Tea a Zdeňka M.


A aby těch dilemat nebylo málo, přichází jedno i zde. V nápovědném textu se mluvilo o charitativním ocenění a o ceně za litaraturu. Očekávala jsem tedy, že v odpovědi na "jména obou získaných ocenění" mi v komentářích přistanou názvy právě těchto dvou. Což již ocenění Snílkové splnili.

Co ale dělat s Holoubkem? Ta byla dokonce rychlejší než Zdeňka, ale... Vyjmenovala dvě ceny literární. Což ale nejednoznačnému zadání otázky také odpovídalo. Mno, protože zde jsem se dostala do úzkých sama - omezením počtu výherců - budu se s tím muset sama i vypořádat. Udělením čtvrtého vajíčka. Trubadúři, dujte pro:

Holoubka

Principia - Desátá dračí výprava

28. dubna 2015 v 5:00 | Dragilia
Zdravím veškeré Snílstvo!
Jakpak jste se měli? Odpočinuli jste se za ten měsíc a jste připraveni opět testovat svou nehořlavost? Knihovny slečny Principiae opět otevírají své brány. A dráčci se už na nové odvážlivce těší.
Jak se zdá, minulá hádanka byla velmi těžká. Nebo je to snad slunečnějším počasím? Tak či onak, mozkové závity přehřívala minule jen hrstka Snílků. Všichni však úspěšně. Trubadúři, sólo pro:

Daletth, Marju Virtanen a Maglaiz

Principia - Devátá dračí výprava

31. března 2015 v 5:00 | Dragilia
Aktivní Snílstvo,
přichází opět čas zabořit hlavu mezi regály a ukázat těm malým šupinatým poťouchlíkům zač je toho loket. Rozlehlé knihovny Principie čekají jen na Vás!


Minule jsme se ponořili do vod severské krimi a jak se zdá, jejich chladné proudy vám převelice svědčí. Svého dráčka si tak odnáší všichni, kteří se odvážili k pokusu ztéci jejich obranu. Fanfáry zní pro:

Zdeňku M., Holoubka, Aerosol, Daletth a Teu


Ale tím s rozdáváním ještě nekončíme. Ve hře bylo totiž ještě dračí vajíčko. A kdo že si rozšířil chov i nevylíhnutým mláďátkem? I v tomto směru se Vám dařilo. Gratulace pro úspěšné chovatele tedy putuje k:

Zdeňce M., Holoubkovi, Aerosol a Tee


Principia - Osmá dračí výprava

24. února 2015 v 5:00 | Dragilia a Marja Virtanen
Vítám veškeré (ne)hořlavé Snílstvo,
na scénu totiž opět přicházejí draci. Ty, Vám již jistě dobře známé, šupinaté potvůrky s útočnou povahou a ještě záludnějšími indiciemi. Jste připraveni? Bude to lítat!

Tentokrát se ukázalo, jak neočekávaně může být položena druhá otázka. Její formulace bohužel nachytala mnoho pasažerů naší vzducholodi - dotaz na povolání manžela dané dámy se totiž týkal její nejznámější postavy, nikoli autorky samotné.
Přesto se však našli tací, které ani tato skutečnost nezastavila v cestě za správnými odpověďmi. Fanfáry tak zní pro:

Holoubka, Zdeňku M. a Daletth


Ani ostatní však nemusí věšet hlavy. Nový měsíc přináší nové nápovědi a tentokrát i možnost získat bonusové vajíčko.

Principia - Sedmá dračí výprava

27. ledna 2015 v 8:00 | Dragilia a m.Phoenix
Zdravím všechny Snílky,
přichází opět dlouho očekávané datum. Knihovna otevírá svou bránu pro další skupinku dobrodruhů. Dračí oheň je již jistě připraven. Jestli k tomu, aby nadělal pár živoucích briket, nebo proměnil cukr v ještě sladší karamel, je pak na vás. :-)
Prosincové indicie přinesly zaslouženou odměnu většině z vás. Sešlo se hned pět úspěšných oddračitelů. A všichni zároveň dokázali získat i bonusové vajíčko. Dvojité fanfáry tedy znějí pro:

Marju Virtanen, Daletth, Holoubka, Anniku a m.

 
 

Reklama