Iluze pro Dalidu

21. července 2018 v 23:21 | Maglaiz |  Imaginarius
"Na svatého Praxeda mlha zrána k zemi usedá."
pranostika


[]"Sím, asi jsme něco zaslechli!" zapískal jeden vojín ze zaječí Sedmé roty.

* * *


Tmou zaznělo bolestné a zároveň slastné povzdechnutí. Panebože! Na co vy hned nemyslíte! To byste museli otevřít oči, abyste věděli, kdo a proč si takto povzdechl. Zajisté, že je to náš zajda. Na čem že to sedí? Inu, ono se to těžko popisuje. Nacházíme se ve velice prostorné jeskyni, kterou protéká potůček z malé skalní průrvy, kterou by se mohlo protáhnout akorát tak batole. Zurčící voda z podzemí se vlévá do a opět vylévá z malého, řekli bychom přírodního, kamenného bazénku, a tato voda z oné nádrže pospíchá dál do hlubin spletitého bludiště komor s pastmi.
K Paschovi cupitá vetchý stařeček, konečně si ho můžeme prohlédnout, ale nevím, nevím, jestli nebylo lepší, že jsme jej neviděli. Stařeček je to vetchý, svrasklý až olezlý a již dlouho nepoznal blahodárný účinek nůžek a břitvy, což má za následek, že jeho potrhaný šat byl přepásán mohutným copem bílých vlasů a vousů a pomalu již růst tohoto keratinu zakládal na šerpu. V kostnatých, vyzáblých prstech tento mužík křečovitě svíral misku s podivně páchnoucí tekutinou.
"Odpusť, příteli. Již dlouho ke mně nikdo nezavítal, a tak jsem jaksi pozapomněl rozestavění trysek. Přece jen je to dvacet let od dostavění tohoto skvostu. Na, napij se, to ti uleví," pronesl a podával Paschovi misku.
Zajda tedy spokojeně seděl na okraji bazénku máčeje si sedací svalstvo a nedůvěřivě přijal nabízené občerstvení. Čumák mu jen kmital pod náporem odéru řinoucího se z misky. "Ssmrdí to, jako by to uš někdo měl a rychle to frátil," jeden pohled na žlutozelenou, dá se tomu vůbec říkat voda?, stačil, aby dodal " a tsaky to tak vypadá."
"Jen se neostýchej, příteli, jsou v tom samé dobré věci."
"O tsom ssilně pochybuju," oznámil velikonoční zajíc, zhluboka se nadechl a napil se. Ačkoliv vůle byla pevná, žaludek byl silnější, a tak skončil obsah misky opět v misce. "Zselený na tebe, dědku! Vždyť to tak i chutná!" zaprskal se zježeným hřbetem.Dobrý večer dámy a pánové,
připraveni na dnešní zlobišárnu? Opět a znova otevíráme brány loviště bludišťáků. Ničeho se nebojte, na množství nehleďte.autor: neznámý, ilustrace se již vyskytuje pouze na Pinterestu


autor: neznámý, ilustrace ulovena na pinterestu s odkazem na níže uvedený zdroj
Zdalipak některý Snílek zná tento film? Kdo nezná, internet pomůže.
V červenci jsem přišla o veškerá data, tudíž bych byla ráda, kdybyste pro jistotu zkontrolovali, zda údaje v tabulce korespondují s vašimi vlastními záznamy o činnosti v rámci Imaginaria.

OTÁZKA za bludišťáka: Jakýpak dnes máme slavný den? Belgie slaví nezávislost, avšak 21. červenec je i vyhlášen dnem jisté, zvláště letní, laskominy.
BONUS za DESET bludišťáků: Nedávno jste měli v televizi možnost vidět jeden z klasických amerických filmů z roku 1981 Souboj titánů a dnes vám zde předkládám část ze soundtracku z jiné řeckými bájemi inspirované americké filmové klasiky. Dám deset bludišťáků tomu, kdo srovná rozdíl mezi zobrazením Olympu, bohů a způsobu, jakým nahlíží na dění v lidském světě a jakým způsobem ovlivňují lidské osudy. Deset bludišťáků téměř zadarmo.
Výzva všem:

Pokud máte nějaký návrh, připomínku, jste s něčím nespokojeni nebo spokojeni ohledně Imaginaria či Klubu Snílků, prosím, dejte nám to vědět buď zde v komentářích, na facebookové stránce, nebo na klubový e-mail. Předem děkujeme za všechny podněty a upozornění. Jsme také jenom lidé a chybujeme.

Odkazy, řádně označené, na své Iluze prozaického, básnického či úvahového charakteru, uctivě prosím, račte vkládati do:
Výživné prázdniny vinšuje
vaše tetka Maglaiz


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maglaiz Maglaiz | E-mail | Web | 22. července 2018 v 12:07 | Reagovat

Přes počáteční peripetie Alissa nalezla správnou odpověď. Já se pouze táži - deset bludišťáků nechceš?

Kdo další nalezne správnou odpověď?

2 Alissa Alissa | Web | 22. července 2018 v 18:29 | Reagovat

Děkuji uctivě za nabídku, ale tentokrát si je nechám utéct, zrovna řecká mytologie je něco, čemu jsem se dlouho vyhýbala jak v klasické formě, tak v méně či více populárních adaptacích, takže bych nejdřív musela nastudovat, co že to mám vlastně srovnávat :)

3 Maglaiz Maglaiz | E-mail | Web | 23. července 2018 v 12:03 | Reagovat

[2]: Není třeba nastudovat řeckou mytologii, pouze se podívat na ty dva filmy a srovnat zobrazení sídla bohů, ohledně bohů mi jde konkrétně o Dia (Zeus) a Héru a jejich charakteristiku a to, jakým způsobem vidí to, co se děje v lidském světě a jak ho ovlivňují.

NÁPOVĚDA PRO VŠECHNY: Ačkoliv jiné provedení, v obou případech má zde svou roli hra v jakémkoliv slova smyslu. :-) Víc už nesmím říct.

4 Alissa Alissa | Web | 23. července 2018 v 18:16 | Reagovat

No právě :-D Dva filmy v nejbližší době nedávám, takže tentokráte beze mě :)

5 Maglaiz Maglaiz | E-mail | Web | 24. července 2018 v 14:45 | Reagovat

Gratuluji Dragilii.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama