Leden 2016

Kniha na únor - Stopařův průvodce Galaxií (Douglas Adams)

31. ledna 2016 v 21:57 | Zdeňka M. |  Bibliotheca
Zdravím Snílci,
Bibliotheca je tady stále pro vás, a tak si v únoru přečteme první díl série Stopařův průvodce Galaxií. Znáte ji? Už jste ji někdy četli? V komentářích můžete o knize diskutovat. A stejně jako minule, tak i tentokrát pro vás mám několik otázek na závěr, které jistě hravě zodpovíte.
Stopařův průvodce Galaxií (Douglas Adams)

Bláznivé sci-fi, kde pozemšťan v županu poznává vesmír. A jen tak mimoděk se tu možná dovíme tajemství života a vesmíru... Ale hlavně nikdy NEPROPADEJTE PANICE!

Iluze pro Zdíka

29. ledna 2016 v 22:21 | Maglaiz |  Imaginarius
Na Saleského Františka meluzína si často zapíská.


Kapitán opět těšitelsky poklepal Mistra Sádlo po rameni. Nikdo neměl ani tušení, jak velký problém je nemít vzduchový filtr v motoru, a tak se v posádce utvořil takový zlá, zlá, nepěkná věc. Muži se začali pochichtávat.
Mistr Sádlo, ač se to nezdá, je velice hrdý muž a až příliš citlivý na jakékoliv selhání v povinnostech, tudíž se není čemu divit, když si budeme muset ještě chvíli počkat, než se milený technik přestane hroutit a začne přemýšlet, jak z bryndy ven.


Kontrola třicátá osmá

28. ledna 2016 v 8:00 | M. Phoenix |  Repetitio
Milí snílci,

dnes bude Repetitio trochu obsáhlejší, neb se nám přihlásily hned dvě dobrovolnice (!), což si vyžádalo trochu víc práce z mé strany. Jsem za to nicméně nanejvýš ráda a doufám, že to nebude zase na dlouhou dobu ojedinělá událost. Se dvěma členkami se dnes bohužel rozloučíme a i někde jinde to skřípalo, ale jinak si myslím, že to dopadlo vesměs dobře. No posuďte sami.

A chcete-li rovněž dobrovolně prodrbat blog, přihlašte se nám směle jako dobrovolník na klubový e-mail klub.snilku@email.cz. Už se na vás klepeme! ;)


Principia - Devatenáctá dračí výprava

26. ledna 2016 v 18:22 | Maglaiz a Dragilia |  Principia
Drazí Snílkové,

jen kvůli pravidelnému vypouštění dračí výpravy jsem na chvíli vykoukla ze zpěněných vln zvaných zkouškové období. Proto také přicházím v tak pozdní hodinu. Doufám, že Vás mezitím chuť na indicie nepřešla. Ba naopak, dnes se máte na co těšit.


Minulou hádanku nám připravila Annika. Kdo se s ní popasoval? Pro koho budou dnes trubadúři troubiti?

Pro Bels, Vlastu, Holoubka, Charlie, Veruci a Teu


Iluze pro Doriana

22. ledna 2016 v 21:05 | Maglaiz |  Imaginarius
Skrz, do středu nebo ven?

[]

Chilias nevěřícně zírala na brečící horu masa, poté obrátila oči v sloup, zvedla ruce dlaněmi k ostatním a prohlásila: "Mám dost. Zavolejte mě, až se tenhle ťuňťa vyfňuká."
Nasupený pohled kapitána Imaginaria zasvištěl vzduchem a na pár úderů srdce se zabodl do dívčina těla. Naproti tomu Imaginariova dlaň stále otcovsky poklepávala a konejšila rozladěného mechanika. Náhle však byla kapitánova pravice prudce odvržena. Mistr Sádlo vyskočil jako čertík z krabičky a také tak chvíli jeho hlas přeskakoval.
"Co si vo sobě myslíš, ty spratku! Já, já, já..." bil se přitom do prsou, "já si Rácinku vypiplal z kocábky prolezlé červotočem a kdovíčímještě a pak... pak si přijde červ jako ty, čmajzne plachtu, dělá s ní hovadiny, div ji nerozsápe na maděru... a... a vůbec," završil svou řeč divokým gestem, jehož obsah natož podobu si neodvažuji popsat.
Bylo jasné, že musí do celé záležitosti zasáhnout kapitán, avšak aktivnější Hernajs se chopil příležitosti. "Mistře Sádlo, jsme rádi, že už jsi zase při smyslech a že nám tedy povíš, proč nemůžeme s Aberratio odletět."
Funící býk, totiž hlavní mechanik, pohlédl na svého kapitána a prohlásil: "Abdikuju."
"Pro hvězdné nebe, proč?!" zděsil se kapitán a s ním i posádka.
"Kapitáne, já... já... já zapomněl koupit náhradní vzduchovej filtr," odpověděl Mistr Sádlo a znova se rozplakal.


Vzducholoď čtyřicátá pátá

13. ledna 2016 v 23:44 | Dvě Grácie |  Aditum
Milí lednoví sněhuláčci,

s drobným zpožděním a o jednu Grácii oslabené, ale přece jsme tu s novým Aditem! (A děkujeme Dragilii za záskok, který nás zachránil! :))

I dnes se zadařilo a můžeme přivítat hned dvě nové členky, z čehož jedna je dokonce staronová a z toho máme obzvlášť radost, neboť to, že si na nás někdo znovu vzpomene, rozhodně potěší.

Držme jim palce, ať jim blogování pěkně šlape, a ať v KS najdou minimálně jednu zajímavou rubriku, kde by se mohly občas objevit s příspěvkem :)

Chcete se i vy stát naším členem? Čtěte vstupní podmínky a pokud si věříte, že k nám patříte, směle se hlaste prostřednictvím Adita.

Vzducholodě vyplouvají každou chvíli, tak se nestyďte a chyťte si tu svou! ;)Scarlett's Pride Airship od cr8g.deviantart.com


Kniha na leden – Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)

12. ledna 2016 v 8:00 | Zdeňka M. |  Bibliotheca
Kdo by neznal, nebo alespoň neslyšel o knize jménem Malý princ, vyprávějící o letci, jenž ztroskotal v poušti a tam se setkal se záhadným Malým princem, který mu ukázal, že se na svět dá dívat i jinak, než dospěle... Někdo knihu považuje pouze za pohádku pro děti a jiní v ní spatřují poselství pro všechny lidi, aby nezapomínali snít.

"Bylo, nebylo, žil kdysi Malý princ na planetce jen o trochu větší než on sám, a tenhle Malý princ potřeboval přítele..."

Abyste to neměli tak jednoduché, tak tentokrát nestačí si knihu pouze přečíst, ale v závěru článku na vás čeká několik otázek, na které mi odpovězte v komentářích. Samozřejmě můžete napsat svůj názor na tuto knihu, nebo jak se vám četla a v komentářích o knize diskutovat.

Interestio pro leden

10. ledna 2016 v 18:49 Interestio
Milí snílci,

letošní leden se zdá být vcelku upracovaným, nezdá se vám? Kdekdo si teď pilně plní své pracovní či školní povinnosti, vysokoškoláci se horlivě připravují na zkoušky, celkově to vypadá, jako by jedinou zbývající stopou po Vánocích byly pozvolna usychající vánoční stromky a tam, kde se babičkám a maminkám utrhla ruka, taky stále ještě hordy cukroví. Ve městě to sice ještě šílí povánočními slevami, ale většina z nás na nějaké nákupy stejně nejspíš nenajde čas, neb ti, kdo mají prázdniny, jako by byli v menšině.

A tak se nebudeme pokoušet nabourat toto pracovité prostředí, ostatně vlítnout do nového roku s takovým elánem je nanejvýš chvályhodné, takže dnešní Interestio bude jen stručnou přestávkou v tom všem shonu, tak akorát na jeden pořádný hrnek čaje a k tomu pár sušenek. Však odpočívat se taky musí.

A pak zas šup zpátky do procesu, ta letošní předsevzetí se nesplní sama! ;)

S pozdravem M. Phoenix


Levandulový pokoj (Nina George)

3. ledna 2016 v 21:25 | Zdeňka M. |  Bibliotheca
Zdravím Snílci,
je leden, tak vám prozradím knihu na tento měsíc, kterou si můžete přečíst a v komentářích diskutovat o četbě. Samostatný článek vyšlu až v týdnu, kdy se dostanu k lepšímu připojení na internet. A zároveň se dozvíte i knidy měsíce až do března, abyste se mohli připravit. V úvodním článku budete moct do budoucna najít přehled knih měsíci a také vaší aktivity - recenze, doporučení seznamu oblíbených knih, srovnání knih s filmovým zpracováním a další čtení.

Kniha na leden je Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry), nedávno se do kin dostala filmová adaptace, takže se můžete rozpovídat i o tom. Přiznám se, že kouzlu Malého prince jsem propadla teprve nedávno, ale nyní ho zbožňuji a ráda si v něm pročítám. :-)

Jinak i nadále můžete přidávat komentáře k přečtené Vánoční koledě, která byla na prosinec, ale nechám vám čas až do konce ledna, abyste se mohli vyjádřit.
Dneska si můžete přečíst můj pokus o recenzi na knihu Levandulový pokoj (Nina George), kterou jsem si oblíbila. Domnívala jsem se, že jde o romanci, ale byla jsem mile překvapena, protože v knize se najde i něco víc. Jde totiž o nádherný levandulový příběh o prožité i neprožité lásce, hledání cesty v životě a hlavně o kouzlu knih, které mohou ve správných rukou ovlivnit lidské osudy...

Není pravda, že se knihkupci starají o knihy, pomyslel si Perdu, když se s ním babička, matka a dcera rozloučily. Starají se o lidi.
(str. 27)

Iluze pro nový rok

1. ledna 2016 v 23:13 | Maglaiz |  Imaginarius
Pojďme si zalétat!

[]

"Jak v řiti?" vyjekly snad všechny hlasy nacházející se toho času poblíž mistra Sádla.
"Tak ona Rácinka je bytelná, vodolná. Akorát lítací dřevo je idiot, co nepochopil význam slova vodolnost. Jinak transformátor, kotel... všechno v cajku... i snů by bylo na vzlet dost... ale...," mistr si povzdechl, zabodl pohled do podlahy a začal si hrát s takovým zvláštním kovovým kolečkem.
Kapitán přistoupil k hlavnímu technikovi, položil mu ruku na rameno a otázal se s nadzvednutým obočím, avšak otcovsky dobráckým tónem v hlasu: "Ale?"
Mistr Sádlo se dal do pláče. Poprvé spatřila posádka jinak velice tvrdého mechanika, ostatně jeho přezdívka Železňák hovoří za vše, propuknout v pláč čirého zoufalství.


Napnout plachty!

1. ledna 2016 v 13:00 | Maglaiz
Drazí Snílci,
o půlnoci jsme si připili na nový rok a obvykle bývá tento den ve znamení bilancování, sečtení všeho dobrého i zlého a kladení si nových předsevzetí. Dovolte mi nyní, abych i já trochu se ohlédla za oním snílčím rokem plným nečekaností, obtíží ale i zdarů.